Skip to content

Soczewki fakijne – nowoczesna korekcja wzroku

ZAĆMA

Soczewka w oku odpowiada za prawidłowe skupianie promieni świetlnych, jest więc istotna w procesie widzenia. Fizjologiczne mętnienie soczewki następuje po 30 roku życia, jednak proces ten zwykle przebiega dość powoli, dlatego większość ludzi może cieszyć się dobrym wzrokiem nawet około 60 roku życia. Jednak u coraz większej liczby pacjentów zaćma rozwija się coraz wcześniej ograniczając codzienną aktywność. Pacjenci mogą spotkać się z nieprawdziwym stwierdzeniem, że zaćmę należy operować dopiero wtedy, aż dojrzeje (w efekcie pacjent już ma poważne zaburzenia widzenia).

soczewki fakijne doszczepienie

• Masz 20-55 lat?
• Masz wadę wzroku: krótkowzroczność do -8D, nadwzroczność do +4D i/ lub astygmatyzm do 4D?
• Wada wzroku jest niezmienna od co najmniej 12 miesięcy?
• Nie jesteś w ciąży, ani nie karmisz piersią?
• Choroby oczu (zaćma, AMD) są wykluczone?
• Nie korzystasz z rozrusznika serca?
• Jesteś ogólnie zdrowy
• Jaskra i cukrzyca – nie bezwzględne – decyduje finalnie lekarz

Jeśli odpowiedziałeś TAK na większość pytań – możesz umówić się na badanie kwalifikacyjne

Operacja zaćmy

Zaćma – przyczyny

Fizjologiczną przyczyną zaćmy jest starzenie się soczewki oka. Traci ona z wiekiem swą elastyczność i przezroczystość, a prawdopodobieństwo pojawienia się zaćmy zwiększają też różne choroby (np. cukrzyca, nadciśnienie, AZS, hiepercholesterolemia, niektóre choroby rzadkie).

Na pojawienie się zaćmy narażone są też bardziej palący papierosy czy osoby, u których w rodzinie ta choroba już występowała.

Zaćma może mieć też inne podłoże: uraz oka, długotrwałe przyjmowanie miejscowe leków z konserwantami.

Operacja zaćmy

Zaćma – badania

Przed operacją zaćmy konieczne jest wykonanie badań kwalifikacyjnych z pełnym badaniem okulistycznym. W LIBERMEDIC są to:

  • badanie śródbłonka rogówki
  • autokeratorefraktometr
  • badanie ostrości wzroku
  • ocena w lampie szczelinowej przedniego i tylnego odcinka oka
  • badanie dna oka
  • badanie OCT
  • ocena filmu łzowego
  • tomografia rogówki – w razie potrzeby
  • ultrabiomikroskopia (UBM ) – w razie potrzeby
  • USG oka – w razie potrzeby
zabieg soczewek fakijnych

Zaćma – leczenie operacyjne

W początkowym okresie można stosować krople opóźniające rozwój zaćmy, ale i tak jedyną skuteczną metodą wyleczenia zaćmy jest operacja, której nie należy odkładać w czasie.  

Operacyjne leczenie zaćmy polega na usunięciu zmętniałej soczewki i  zastąpieniu jej soczewką sztuczną.

Soczewki, które w Klinice Libermedic  proponujemy pacjentom, mają nie tylko filtr UV ale też mogą korygować astygmatyzm czy pozwalać na dobre widzenie zarówno z daleka jak i z bliska bez konieczności korzystania z okularów.

Operacja zaćmy (pobyt na sali operacyjnej) trwa około 20 minut, przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym (krople plus analgosedacja), pod opieką anestezjologa. Chirurg rozbija zmętniałą soczewkę za pomocą ultradźwięków, usuwa ją i na jej miejsce wszczepia soczewkę sztuczną. Po krótkim odpoczynku pacjent może opuścić klinikę a na drugi dzień powrócić na kontrolę.

technologia EVO+ Visian ICL

Sprzęt do operacji i soczewki:

Operacje wykonywane są na nowoczesnym bloku operacyjnym (nowoczesnej Sali zabiegowej) wyposażonym m.in.  w fakoemulsyfikator Centurion firmy Alcon.

W naszej ofercie mamy soczewki PREMIUM, które dobieramy indywidualnie po dokładnej rozmowie z pacjentem i analizie jego potrzeb:

multifokalne: Zeiss Lisa i Zeiss Lisa Toric, a także soczewki typu EDOF: Tecnis Symfony i Tecnis Symfony Toric, Alcon Vivity i Vivity Toric, Sav-IOL Lucidis, Sav-IOL Lucidis Toric, Zeiss Lara, i Zeiss Lara toric..

Pacjentom proponujemy także soczewki jednoogniskowe: Eyhance  (tzw. Mono EDOF) i AcrySof IQ. Tu także możemy korygować astygmatyzm.

 

Od września 2019 dysponujemy również soczewką Tecnis Synergy, która łączy zalety soczewki EDOF i multifokalnej.

Soczewki Premium pozwalają na osiągnięcie dobrego widzenia na każdą odległość bez konieczności używania okularów.

korekcja wzroku soczewkami fakijnymi

Dodatkowe informacje

Tymczasem jedyną metodą wyleczenia zaćmy jest usunięcie zmętniałej soczewki i zastąpienie jej soczewką sztuczną. Dziś decyzję o operacji podejmuje się już w momencie, gdy choroba zaczyna przeszkadzać w widzeniu, codziennym życiu (prowadzeniu samochodu, czytaniu, oglądaniu telewizji), aktywności. Operację poprzedza badanie kwalifikacyjne w trakcie którego jest kalkulowana moc oraz wybierany najlepszy dla pacjenta rodzaj sztucznej soczewki.

Dostępne soczewki mają nie tylko filtr UV ale też mogą korygować astygmatyzm czy pozwalać na dobre widzenie zarówno z daleka jak i z bliska bez konieczności korzystania z okularów. Operacja jest przeprowadzana w znieczuleniu miejscowym. Trwa około 20 minut. Chirurg rozbija zmętniałą soczewkę za pomocą ultradźwięków i wszczepia soczewkę sztuczną. Po krótkim odpoczynku pacjent może opuścić klinikę a na drugi dzień powrócić na kontrolę.

Zaćma – nasi lekarze

Badania kwalifikacyjne – naliczenie soczewek:

DAWID WIĄCEK

specjalista okulista

Operują:

IWONA GRABSKA–LIBEREK

Prof. dr hab. n. med.

TOMASZ GAŁECKI

specjalista okulista

DAWID WIĄCEK

specjalista okulista

Wizyty kontrolne

DAWID WIĄCEK

specjalista okulista

PATRYCJA DUDA

specjalista okulista

MILENA GRAD

specjalista okulista

Okres rekonwalescencji po operacji trwa około 2 tygodnie

Masz jeszcze jakiekolwiek pytania? Nasi specjaliści udzielą Ci odpowiedzi!

 
Operacja zaćmy
Call Now ButtonZadzwoń do LIBERMEDIC