Skip to content

Zespół suchego oka

Zespół suchego oka – „suche oko”  (ZSO) to różne przewlekłe stany chorobowe prowadzące do zaburzenia wydzielania filmu łzowego lub zaburzeń jego składu. Występuje u 50% osób dorosłych a w grupie pacjentów z chorobami autoimmunologicznymi – nawet u 75%.

Przyczyny ZSO są bardzo różne:

– choroby tarczycy

– cukrzyca

– trądzik różowaty

– zespół Sjorgena

– płeć – u kobiet znacznie częściej

– wiek

– alergie

Ale także czynnikami ryzyka są:

– praca w pomieszczeniach klimatyzowanych

– zła korekcja okularowa

– noszenie soczewek kontaktowych

– po niektórych zabiegach okulistycznych

 

Suche oko może występować w dwóch postaciach:

  1. Gdy występuje niedobór warstwy wodnej łez
  2. Gdy występuje niedobór warstwy tłuszczowej łez- wtedy łzy nadmiernie parują, zwykle spowodowany zaburzeniami gruczołów Meiboma.

Objawy ZSO:

– uczucie „piasku pod powiekami”– swędzenie, pieczenie

– zaczerwienienie spojówek

– zaczerwienienie brzegów powiek

– ropna, śluzowa wydzielina w worku spojówkowym, na brzegach powiek

– ale także: nadmierne łzawienie oczu

– dodatkowo mogą występować zaburzenia widzenia, ból i światłowstręt. 

Zespół suchego oka

Dysfunkcja gruczołów Meiboma to najczęstsza przyczyna ZSO. Gruczoły te położone są na brzegach górnej i dolnej powieki. Gdy dochodzi do ich zaczopowania – w łzach brakuje warstwy lipidowej, oczy stają się czerwone i podrażnione.

ZSO w Libermedic diagnozujemy to schorzenie za pomocą Meibografii – to krótkie, bezbolesne badanie, w którym oceniamy stan gruczołów Meiboma oraz jakość filmu łzowego. Badanie przeprowadzane jest na specjalistycznym sprzęcie, nie wymaga znieczulenia oka ani rozszerzenia źrenic.

Kiedy lekarz zdiagnozuje „suche oko”, możemy zaproponować leczenie:

  1. Założenie zatyczek do kanalików łzowych – za pomocą specjalnych zatyczek (trzymiesięcznych, stałych) lekarz zamyka ujścia kanalików łzowych. Dzięki temu łzy nie odpływają z powierzchni oka. Założenie zatyczek odbywa się ambulatoryjne, w trakcie wizyty u lekarza. 

2. Zabieg Rexon-Eye – mówimy o nim „zabieg relaksujący” – bo w trakcie terapii pacjent leży na wygodnym łóżku a na oczach ma specjalne „okulary”. Ta osłona emituje fale elektromagnetyczne i wydziela ciepło. Dzięki temu gruczoły Meiboma są udrażniane i rozgrzewane. Zabieg jest przyjemny, nie wymaga zastosowania znieczulenia. Najczęściej do pełnego sukcesu zalecana jest seria 4 zabiegów w odstępie jednego lub dwóch tygodni. 

3. Zabieg Lipi-Flow – w tym zabiegu wykorzystuje się specjalne nakładki, które masują gruczoły Meiboma. Zabieg jest bezbolesny, przyjemny. Wystarcza na około 12 miesięcy a poprawa nawilżenia oczu jest odczuwana przez pacjenta stopniowo. 

4. Krople z własnego osocza z fibronektyną – to nowość. Dotychczasowo zastosowanie miały krople z czystego osocza pozyskiwanego z krwi własnej pacjenta. W LIBERMEDIC za pomocą systemu Oculus PRP wytwarzamy z krwi własnej pacjenta autologiczne krople do oczu na bazie osocz bogatopłytkowego i pochodzącej z niego fibronektyny. To w 100% naturalny i w 100% bezpieczny sposób terapii zaburzeń filmu łzowego. 

5. Specjalistyczne krople do oczu stabilizujące film łzowy. W Libermedic dostępne są również krople na bazie ozonu czy  fosfolipidów z lizatu bakteryjnego Lactobacillus sakei (paraprobiotyk) oraz hypromelozy – wspomagają leczenie ZSO. 

6. Stosowanie preparatów bogatych w kwasy Omega – specjalistyczne preparaty również są dostępne w Libermedic. 

Zespół suchego oka

Masz jeszcze jakiekolwiek pytania? Nasi specjaliści udzielą Ci odpowiedzi!

 
Zespół suchego oka
Call Now ButtonZadzwoń do LIBERMEDIC