Prof. dr hab. n. med.
Urodziłam się w Białymstoku, ale to z Warszawą łączy mnie nauka i życie zawodowe. Od 2004 roku jestem kierownikiem Kliniki Okulistyki CMKP w SPKS im. Orłowskiego w Warszawie. Od lat aktywnie pracuję w Polskim Towarzystwie Okulistycznym, byłam jego Prezesem a obecnie jestem Wiceprezesem. Jestem także Dyrektorem Banku Tkanek Oka w Warszawie i Ekspertem Agencji Oceny Technologii Medycznych.
Moją pasją jest okulistyka i chirurgia okulistyczna. Dumą – to, że wielu z moich uczniów to dziś doskonali chirurdzy i diagności. Uważam, że dobro pacjenta jest najważniejsze, a sukces terapeutyczny zależy od naszych lekarskich umiejętności a także od tego, jak uważnie słuchamy pacjenta.
Zespół lekarzy z Libermedic to w większości moi uczniowie, to bardzo dobrzy, wrażliwi lekarze, chirurdzy z doskonałymi umiejętnościami. Staramy się wspólnie znajdować rozwiązania terapeutyczne w trudnych przypadkach a także wymieniać się swoimi doświadczeniami.
Moje zainteresowania już od ponad 25 lat skupiają się wokół chirurgii refrakcyjnej. Mniej więcej tyle lat upłynęło od pierwszego, prywatnego zabiegu laserowej korekcji wzroku, jaki wykonałam w 1997 roku w klinice Laser. Od tamtej pory w technice, a przede wszystkim w diagnostyce, przygotowaniu pacjentów do laserowej korekcji wzroku – bardzo wiele się zmieniło. Od kilku lat moja palcówka – LIBERMEDIC – wyposażana jest w najnowocześniejszy sprzęt diagnostyczny i zabiegowy. Dlatego moje wieloletnie doświadczenie, przekazane także moim uczniom, ciągłe doskonalenie się oraz wysokospecjalistyczna diagnostyka i laser – to wszystko sprawia, że zabiegi korekcji laserowej w Libermedic są bezpieczne i kończą się sukcesem.
Z moich pionierskich dokonań w zakresie korekcji laserowej mogę podkreślić:
* Kilkanaście lat temu zastosowałam po raz pierwszy w Polsce Mitomycynę C oraz BSS schłodzony do 40°C w laserowej korekcji wad wzroku. Do dziś jest to jeden z kluczowych elementów, który znacząco zmniejsza ryzyko powstania przymgleń czy bliznowacenia rogówki – a więc ryzyko takich powikłań jest zminimalizowane.
* Wykonałam pierwsze w Polsce zabiegi laserowej korekcji wad wzroku w oparciu o topografię rogówki. To technika szczególnie dedykowana pacjentom z dużym astygmatyzmem (w tym po przeszczepie rogówki czy po innych operacjach okulistycznych) Dzięki korekcji laserowej „topoquided” możemy znacząco poprawić ostrość wzroku u tych pacjentów – dzięki czemu łatwiej dokorygować wadę okularami czy szkłami kontaktowymi.
* Wspólnie z prof. Jerzym Szaflikiem pierwsi w Polsce zastosowaliśmy laser do korekcji presbiopii. A dziś, w Libermedic, laserowa korekcja presbiopii (PresbyMax) jest wykonywana standardowo.
* Rozwijałam techniki korekcji laserowej – tak, abyśmy mogli bezpiecznie i komfortowo operować oba oczy razem – jako pierwsza zastosowałam Epi- lasik.
* A kilka lat temu wykonałam też jako pierwsza w Polsce zabiegi korekcji laserowej techniką SmartSurf z wykorzystaniem lasera Amaris 1050. Do dnia dzisiejszego w Libermedic pracujemy na laserze Amaris.
Jestem chirurgiem – okulistą – i tutaj także mam pionierskie zabiegi:
- Kiedy nie pomaga laserowa korekcja wzroku- to wiemy, że dobrym rozwiązaniem jest doszczepienie soczewek fakijnych – i ja właśnie, jako pierwsza w Polsce (także już ponad 20 lat temu) wszczepiłam soczewki fakijne z tzw. „małego cięcia” – dziś to już standard, kiedyś to była nowoczesna technika dzięki której nie musieliśmy zakładać szwów po operacji. Dziś standardowo doszczepienie soczewek fakijnych wykonuję w Libermedic jednoczasowo w obu oczach. W ten sposób, już dzień po zabiegu, większość naszych pacjentów widzi świetnie a okulary idą w zapomnienie.
- W Libermedic trochę wyprzedziliśmy inne ośrodki wprowadzając nowe soczewki do operacji zaćmy – soczewki EDOF. Dzięki temu mamy najdłuższe doświadczenie w zabiegach z wykorzystaniem takich soczewek i dla każdego Pacjenta możemy dobrać bardzo indywidulanie sztuczne soczewki, które po wszczepieniu skorygują wadę wzroku i wyleczą zaćmę. W Libermedic standardowo operuję zaćmę obuocznie, w czasie jednego pobytu pacjenta na bloku zabiegowym.
- JASKRA!!! Od lat również wdrażam nowe techniki operacyjne w jaskrze – technika Omni 360, I-Stant czy kanaloplastykę wykonujemy u pacjentów, u których inne sposoby obniżania ciśnienia nie dają efektów. W Libermedic mamy także pełną i nowoczesną diagnostykę jaskry. Łącznie z domowym pomiarem ciśnienia wewnątrzgałkowego.
Mój dorobek to także, a może przede wszystkim – diagnostyka i leczenie stożka rogówki. Jestem dumna z tego, że Libermedic jest jednym z wiodących ośrodków dla pacjentów ze stożkiem.
Wykonałam pionierskie w Polsce zabiegi w terapii stożka rogówki:
- cross-linking (utwardzanie rogówki światłem UV)
- zastosowałam pierścienie śródrogówkowe (pierwsze w Polsce zastosowanie INTACS)
- zabiegi łączone (INTACS z cross-linkingiem, wymiana soczewki naturalnej na sztuczną u pacjentów ze stożkiem i zaćmą z cross-linkingiem),
- wprowadzenie łączonych zabiegów w stożku rogówki: KXL-Avedro z korekcją laserową EBK,
- wprowadzenie nowoczesnej technologii KXL-AVEDRO w terapii stożka rogówki,
- wprowadzenie technologii CFX Megaride do terapii stożka rogówki (z wykorzystaniem ryboflaviny z witaminą E)
Zabiegi te zdecydowanie poprawiają ostrość wzroku, pozwalają odłożyć w czasie konieczność wykonania przeszczepu rogówki, na nowo zastosować korekcję okularową lub soczewkową.
Mój dorobek naukowy to wiele grantów, prac statutowych i własnych, jestem autorem lub współautorem ponad 150 publikacji. W moim dorobku znajduje się ponad 130 doniesień zjazdowych wygłoszonych na zjazdach krajowych i zagranicznych. Brałam czynny udział w ponad 100 kongresach, sympozjach krajowych i zagranicznych także o zasięgu ogólnoświatowym.
Odbyłam wiele staży i szkoleń:
- Pod okiem specjalistów w Paryżu, w La Baule, w Londynie ( Moorfields Eye Hospital), w Pradze , Baltimore USA i Wiedniu , w Ufie.
- Od 1995 roku uczestniczyłam w ponad 50 kursach doskonalących w czasie kongresów zagranicznych dotyczących chirurgii plastycznej, chirurgii zaćmy, transplantologii, chirurgii refrakcyjnej. Brałam czynny udział wygłaszając wykłady w ponad 100 kongresach, sympozjach krajowych i zagranicznych także o zasięgu ogólnoświatowym.
- Wygłosiłam wiele wykładów na zaproszenie. Na swoim koncie mam ponad 140 publikacji, także w pismach zagranicznych, kilka rozdziałów i książek.
Odznaczenia państwowe
- Srebrny Krzyż Zasługi w 2005 roku
- Złoty Krzyż Zasługi w 2014 roku
- Order Św. Stanisława w 2022 roku