Skip to content

Stożek rogówki

Libermedic to jeden z niewielu ośrodków w Polsce specjalizujących się w diagnostyce i leczeniu stożka rogówki u dorosłych i u dzieci. Nasz kadra to wysokiej klasy specjaliści, którzy wprowadzają kolejne nowoczesne metody korekcji stożka rogówki. Zajmujemy się pacjentami od początku diagnostyki, poprzez cross-linking oraz zabiegi poprawiające ostrość wzroku.

Przyjmujemy także pacjentów, którzy mieli wykonany cross-linking lub inne zabiegi poza naszym ośrodkiem a myślą o dalszej poprawie widzenia. Nasi pacjenci mają również możliwość całodobowego kontaktu z Libermedic, dzięki wykorzystaniu kanałów komunikacyjnych dedykowanych dla każdego pacjenta indywidualnie.

Stożek rogówki to zniekształcenie rogówki – zewnętrznej, przezroczystej części oka. Zniekształcenie to objawia się astygmatyzmem – a nieleczone doprowadzić może do znacznego pogorszenia widzenia a nawet konieczności przeszczepu rogówki.

Stożek rogówki może rozwinąć się już u dzieci w wieku szkolnym, choć większość pacjentów to osoby między 20 a 45 rokiem życia.
Jeśli więc Ty lub Twoje dziecko ma astygmatyzm – koniecznie wykonaj proste badanie w celu potwierdzenia/ wykluczenia stożka rogówki: topografię – a najlepiej tomografię Sirius, rogówki.

Szacuje się, że w Polsce stożek rogówki ma około 60 tysięcy osób dorosłych i dzieci. Większość dowiaduje się o tym, gdy stożek jest już w drugim-trzecim stopniu zaawansowania.

Stożek rogówki

Stożek rogówki – objawy

Początkowo stożek rogówki nie daje specyficznych objawów. Swędzenie czy zaczerwienienie oka zwykle może towarzyszyć alergii czy zmęczeniu. Intensywne pocieranie oczu może wtedy dać  rozwój stożka rogówki – tak przynajmniej wynika z badań i obserwacji.

Dopiero, gdy stożek rogówki się rozwinie, pojawia się podwójne widzenie czy zniekształcenia obrazu zwielokrotnienie, cienie wokół liter, łzawienie oczu spowodowane nadwrażliwością na światło, efekt halo (poświata wokół źródeł światła), rozszczepienie świateł.

Etiologia stożka jest złożona .Mówimy tu o czynnikach genetycznych, dziedzicznych, środowiskowych czy zapalnych.

Stożek rogówki – przyczyny

Stożek rogówki może występować u tych osób, których rodzice też cierpią na to schorzenie. Są to  czynniki genetyczne, dziedziczne.

Poza tym diagnozowany jest u pacjentów z AZS (atopowym zapaleniem skóry), alergicznym zapaleniem spojówek, zmianami barwnikowymi w siatkówce. Często jest chorobą współtowarzyszącą u osób z zespołem Downa czy zespołem Marfana.

Stożek rogówki – badania

Wszystkie badania diagnostyczne są wykonywane na miejscu, w Libermedic, na nowoczesnym sprzęcie diagnostycznym. Badaniem, które jest zalecane u osób z astygmatyzmem jest tomografia rogówki (topografia, mapa) – w Libermedic wykonujemy tomografię aparatem Sirius.

To badanie obrazuje kształt całej rogówki, aberracje rogówkowe oraz grubość rogówki. Jest bezbolesne, trwa kilka sekund i wykonywane jest komputerowo. To badanie wykonujemy bezpłatnie u dzieci naszych pacjentów – w ten sposób sprawdzamy, czy u młodego pokolenia nie ma zmian stożkowych w rogówce.
Inne badania to: pachymeria rogówki, pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego, autokeratorefraktometria. I najważniejsza jest tu konsultacja specjalisty (pełne badanie okulistyczne)– który zinterpretuje wyniki pomiarów, stwierdzi czy stożek jest i zaproponuje najlepszą dla pacjenta ścieżkę postępowania/ leczenia.

Stożek rogówki

Stożek rogówki – cross-linking – zapobieganie progresji stożka:

Złotym standardem leczenia stożka rogówki jest cross-linking (utwardzenie rogówki). U znakomitej większości pacjentów zabieg ten zatrzymuje progresję stożka rogówki. W Libermedic stosujemy kilka metod chirurgicznych do poprawy ostrości wzroku a także dobieramy specjalistyczne soczewki kontaktowe.

W klinice LIBERMEDIC wprowadziliśmy w 2017 roku, jako pierwsi w Polsce, nową metodę cross-linkingu CXF Megaride. To naświetlanie rogówki lampą UV przy wykorzystaniu ryboflawiny z witaminą E. Zabieg jest całkowicie bezbolesny, nie wymaga zdejmowania nabłonka i w pierwszym okresie pooperacyjnym pacjent praktycznie nie ma żadnych nieprzyjemnych odczuć, które zwykle występują po cross-linkingu. Procedurę tę można  rozważyć u  dzieci w wieku szkolnym (nasz najmłodszy pacjent w momencie zabiegu miał 7 lat) – przed jej wprowadzeniem zabiegi u bardzo młodych pacjentów wykonywano tylko w sedacji- przy asyście anestezjologa. O rodzaju zabiegu decyduje lekarz po dokładnym zbadaniu pacjenta.

W 2020 roku wprowadziliśmy kolejny rodzaj cross-linkingu – Sub400. Ten zabieg pozwala na utwardzenie rogówki u pacjentów z rogówką cieńszą niż 400 mikronów a do tej pory dla nich jedyną alternatywą był przeszczep rogówki.

W tym samym roku wykonaliśmy też pierwsze zabiegi – terapeutyczny cross-linking u pacjentów z owrzodzeniem rogówki powstałym po zakażeniu grzybiczym lub pierwotniakowym (Acanthamoeba).

Naszym standardowym cross-linkingiem jest KXL Avedro. Mamy wariant ze zdejmowanym nabłonkiem (najczęściej wykonywany) i bez zdjęcia nabłonka.

Każdy z zabiegów cross-linkingu jest bezbolesny ponieważ oko jest znieczulane. Najpierw zakraplamy do oka ryboflawinę, potem naświetlamy rogówkę lampą (Megaride, Avedro)

W wyniku zabiegu w rogówce tworzą się na nowo połączenia kolagenowe, a w efekcie tego procesu stożek utwardza się. Po zabiegu łatwiej dobrać okulary czy soczewki kontaktowe celem korekcji wady wzroku.

Stożek rogówki

Stożek rogówki – korekcja chirurgiczna – poprawa widzenia:

W stożku rogówki możemy zastosować jedną z metod chirurgicznych, które poprawią ostrość widzenia:

a) Laserowa korekcja wady wzroku w połączeniu z cross-linkingiem lub jako II etap po uprzednim cross-linkingu. Korekcja laserowa w tym przypadku zawsze jest zindywidualizowana, najczęściej jest to EBK Topoquided. Można wykonać zabieg łączony od razu z cross-linkingiem lub skorygować wadę po uprzednim cross-linkingu. Zbieg ma na celu poprawę ostrości wzroku i/ lub redukcję efektu „hallo”, jaki często występuje u pacjentów ze stożkiem. W Libermedic do tych zabiegów wykorzystujemy laser Schwind Amaris, ponieważ jako jedyny, ma opracowany specjalny algorytm dedykowany pacjentom ze stożkiem rogówki. Kwalifikowane są początkowe stadia stożka rogówki

b) Doszczepienie pierścieni śródrogówkowych – do rogówki wszczepiany jest jeden lub dwa półokrągłe pierścienie, wykonane z biokompatybilnego materiału. Ta metoda ma na celu spłaszczenie stożka i poprawę ostrości widzenia.

c) Doszczepienie soczewki fakijnej torycznej – soczewka fakijna – doszczepiona między tęczówkę a soczewkę własną pacjenta – ma na celu skorygowanie astygmatyzmu.

d) Wymiana (RLE) soczewki własnej na sztuczną, toryczną – ta metoda sprawdza się u tych pacjentów, którzy mają stożek i naturalne zmętnienia soczewki. Najczęściej w tych zabiegach stosujemy soczewki Eyhance Toric.

Stożek rogówki

Stożek rogówki – dobór soczewek kontaktowych:

 U większości pacjentów sprawdzają się specjalistyczne, produkowane na zamówienie „pod pacjenta” soczewki miniskleralne. U niektórych pacjentów (wyjątkowo) sprawdzą się soczewki kontaktowe miękkie – toryczne. 

Stożek rogówki – nasi specjaliści – lekarze:

ALEKSANDRA OPALA

specjalista okulista

DAWID WIĄCEK

specjalista okulista

Masz jeszcze jakiekolwiek pytania? Nasi specjaliści udzielą Ci odpowiedzi!

 
Stożek rogówki
Call Now ButtonZadzwoń do LIBERMEDIC