Skip to content

Presbiopia

Co to jest presbiopia?

Presbiopia (inaczej starczowzroczność) nie jest wadą wzroku. To problem z czytaniem, wyostrzaniem obrazu przedmiotów widzianych z bliska, który pojawia się wraz z wiekiem, po 40 roku życia,  gdy zmniejsza się elastyczność soczewki, a mięśnie, odpowiedzialne za akomodację oka, słabną. Niestety, presbiopii nie da się zapobiegać, chociaż można próbować ją spowolnić, stosując odpowiednią dietę i zdrowy styl życia. 

Presbiopia – objawy

Pierwsze objawy presbiopii pojawiają się zwykle niedługo po 40. urodzinach i trudno ich nie zauważyć. Jeśli czujesz, że twoja ręka staje się zbyt krótka, by przeczytać np. etykietę, smsa na smartfonie,  to sygnał, że już niedługo będą potrzebne ci okulary do czytania

More
Presbiopia

Sprawdź, czy jesteś kandydatem do korekcji presbiopii

  • Masz problem z czytaniem z bliska?
  • Musisz korzystać z okularów do czytania?
  • Nosisz okulary progresywne?
  • Jesteś aktywny zawodowo?
  • Chcesz dobrze widzieć do dali i bliży bez okularów?

Jeśli odpowiedziałeś TAK na kilka z pytań – możesz umówić się na badanie kwalifikacyjne

Presbiopia – zabiegi chirurgiczne:

W przypadku presbiopii możemy rozważać dwa rodzaje zabiegów:

  1. Korekcja laserowa Presbymax Hybrid:

zabieg wykonywany na obu oczach jednocześnie polega na wymodelowaniu rogówki tak, aby pacjent widział dobrze z daleka, bliska i na odległości pośrednie. 

Zabieg ten – w przeciwieństwie do klasycznej korekcji wzroku, jest zabiegiem odwracalnym. Oznacza to, że w sytuacji, gdy pacjent nie zaakceptuje takiego rozwiązania, możemy odwrócić korekcję presbiopii.

Zabieg PresbyMax, korygujący presbiopię, jest zabiegiem całkowicie bezdotykowym. Najpierw podajemy pacjentowi znieczulenie miejscowe, kroplowe i zabezpieczamy powieki, by uniemożliwić mruganie nimi. W trakcie przygotowania do zabiegu najpierw laserem femtosekundowym lekarz wykonuje „klapkę” (jak przy femtolasiku) a w drugim etapie – za pomocą specjalnych algorytmów – lekarz za pomocą lasera excimerowego Schwind Amaris modeluje rogówkę tak, aby skorygować presbiopię.  Zabieg PresbyMax jest szczególnie polecany dla osób między 40 a 55 rokiem życia.

PresbyMax- rekonwalescencja

Jako opatrunek po zabiegu należy przez kilka dni nosić soczewki kontaktowe (zakłada i zdejmuje je lekarz), by rogówka zdążyła się zregenerować.

Dodatkowo przez miesiąc po zabiegu należy stosować krople przepisane przez lekarza oraz sztuczne łzy. Poza tym w okresie rekonwalescencji należy zrezygnować z kąpieli (zarówno w basenie i jak w otwartych zbiornikach wodnych). Zaleca się też rezygnację z sauny i siłowni. Można natomiast latać samolotem. Nie ma ograniczeń w czytaniu, korzystaniu z komputera, oglądaniu telewizji. Dobrze jest „trenować” oczy czyli patrzeć naprzemiennie z bliska i z daleka.

Presbiopia
  1. RLE (refrakcyjna wymiana soczewek) – korekcja presbiopii

RLE czyli refrakcyjna wymiana soczewek to metoda polegająca na usunięciu naturalnych soczewek pacjenta i w ich miejsce wszczepieniu soczewek sztucznych, korygujących zarówno widzenie do dali, do bliży (okulary do czytania) czy też na odległości pośrednie. Polecana jest dla osób z dużymi wadami wzroku. (czytaj dalej)

Badania kwalifikacyjne do RLE wygląda podobnie, jak do PresbyMax – ale jest rozszerzone o naliczenie sztucznych soczewek – lekarz proponuje pacjentowi najlepszy model soczewek, następnie wykonuje naliczenie ich mocy.

Jak przebiega zabieg RLE?

Technicznie zabieg jest podobny do operacji zaćmy. Najpierw chirurg usuwa za pomocą fakoemulsyfikatora soczewkę pacjenta  i na jej miejsce, przez otwór rzędu 2 mm wprowadza sztuczną, zwiniętą w rulonik. W oku soczewka przyjmuje właściwy kształt. Po operacji nie ma potrzeby zakładania żadnych szwów – a pacjent zaczyna widzieć dobrze. Najczęściej wykonujemy zabieg na obydwu oczach w czasie jednej sesji.

Presbiopia

Niechirugiczna korekcja presbiopii – soczewki kontaktowe

Soczewki multifokalne (progresywne, wieloogniskowe)

 

Kontaktowe soczewki multifokalne, inaczej soczewki progresywne lub soczewki wieloogniskowe służą do nieoperacyjnej korekcji presbiopii.  

More
Presbiopia

Nasi specjaliści

Chirurdzy

IWONA GRABSKA–LIBEREK

Prof. dr hab. n. med.

TOMASZ GAŁECKI

specjalista okulista

Kwalifikacje do korekcji presbiopii

TOMASZ GAŁECKI

specjalista okulista

DAWID WIĄCEK

specjalista okulista

ALEKSANDRA OPALA

specjalista okulista

PATRYCJA DUDA

specjalista okulista

Optometryści:

Masz jeszcze jakiekolwiek pytania? Nasi specjaliści udzielą Ci odpowiedzi!

 
Presbiopia
Call Now ButtonZadzwoń do LIBERMEDIC