Laseroterapia
W Libermedic wykonujemy zabiegi laserowe na przednim odcinku oka (irydotomia, kapsulotomia) oraz ciele szklistym (witreoliza laserowa) i siatkówce (fotokoagulacja).
Nasz zespół lekarzy to doświadczeni specjaliści, dlatego też większość zabiegów wykonujemy na 2 oczach w czasie jednej wizyty. Dysponujemy nowoczesnymi laserami, dzięki którym zabiegi są bezpieczne, precyzyjne i dają dobre efekty.
1. Witreoliza laserowa
Jest to zabieg wykonywany laserem YAG – stosowany u pacjentów, u których występują męty w ciele szklistym. Męty w ciele szklistym pacjenci często określają jako „muszki”, „pajęczyny”. Te czarne punkty znikają, gdy się próbuje na nie spojrzeć. Nie bolą, ale mogą być męczące. Często też budzą niepokój. Kiedy wymagają pilnej konsultacji lekarskiej? Gdy pojawiają się często i w coraz większej ilości, towarzyszą im błyski światła. Męty ciała szklistego zwykle pojawiają się z wiekiem, gdy naturalnie struktura ciała szklistego ulega zmianie i pojawiają się w nim złogi. Inną dość częstą przyczyną „muszek w oku” mogą być zmiany w strukturze włókien kolagenowych, które pojawiają się w procesie jego zwyrodnienia, starzenia się. Poza tym do pojawiania się mętów może przyczyniać się cukrzyca, wysiękowe AMD czy nadciśnienie. Zdarza się też, że męty pojawiają się po wylewie krwi do oka lub po urazie oka. Męty w ciele szklistym najczęściej są przez pacjentów zauważane w trakcie patrzenia na dużą białą/jasną powierzchnię – na przykład na ścianę, niebo, monitor komputera. Istotne jest to, że poruszają się wraz z gałką oczną, ale umykają z pola widzenia.
Witreolizę laserową możemy zaproponować pacjentowi, u którego liczba „muszek” lub ich położenie- zaczynają drastycznie przeszkadzać w widzeniu. Witreoliza laserowa jest zabiegiem bezbolesnym, niekiedy, gdy mętów jest dużo, trzeba ją powtórzyć. To małoinwazyjny zabieg, którego celem jest usunięcie mętów w ciele szklistym. Jeśli ciągle widzisz muszki, plamki, nitki czy pajączki przed oczami, to jest to zabieg dla ciebie. Jeśli mętów jest dużo, może okazać się konieczne powtórzenie zabiegu.
Przed zabiegiem witreolizy laserowej konieczne jest wykonanie kilku badań, by ustalić położenie mętów w ciele szklistym i upewnić się, że nie ma przeciwwskazań do zabiegu. Są to:
- podstawowe badania okulistyczne
- USG
- OCT
Męty w ciele szklistym – Witreoliza – nasi lekarze
2. Irydotomia laserowa
Irydotomia laserowa wykorzystywana jest do leczenia jaskry wąskiego kąta przesączania. Ten typ jaskry doprowadza do ostrego ataku choroby. Celem zabiegu obniżenie ciśnienia w oku poprzez stworzenie miejsca odpływu cieczy wodnistej. Irydotomia laserowa jest zabiegiem małoinwazyjnym, a co za tym idzie, rekonwalescencja jest krótka a powikłania bardzo rzadkie. W LIBERMEDIC zwykle wykonujemy irydotomię laserową na dwoje oczu w czasie jednej sesji.
Wskazania do irydotomi laserowej:
- ostra, podostra lub przewlekła jaskra zamkniętego kąta
- jaskra pierwotna otwartego kąta z wąskim kątem przesączania
- przy wąskim kącie przesączania, który jest zagrożony zamknięciem
- przy wtórnym zamknięciu kąta z blokiem źrenicy
- po wystąpieniu ostrego zamknięcia kąta przesączania prewencyjnie w oku niedotkniętym atakiem
Irydotomię laserową przeprowadza się ambulatoryjnie, w znieczuleniu miejscowym, wcześniej także podajemy krople zwężające źrenice. W trakcie irydotomii laserowej lekarz, za pomocą wiązki lasera wykonuje niewielkie otwory w tęczówce. Usprawnia to wymianę cieczy między przednią i tylną komorą gałki ocznej i stabilizuje ciśnienie.
Po takim zabiegu powinno zachować się regularne kontrole u okulisty.
Irydotomia laserowa – nasi specjaliści
3. Kapsulotomia
Zabieg laserowy stosowany w leczeniu zaćmy wtórnej – która pojawia się po kilku miesiącach a czasem latach od operacji zaćmy metodą fakoemulsyfikacji. W czasie takiego zabiegu lekarz wszczepia sztuczną soczewkę do torebki, która pozostaje po usunięciu zaćmy. Torebka ma za zadanie stabilizację ułożenia sztucznego implantu. Po jakimś czasie może zmętnieć – i taki stan nazywamy zaćmą wtórną, a jego objawy podobne są do samej zaćmy: zamglone widzenie, utrata kontrastu, czyli ogólnie – mimo wcześniejszej, zakończonej sukcesem operacji zaćmy – pacjent odczuwa pogorszenie widzenia. Zaćma wtórna pojawić się może zarówno w przypadku wszczepienia soczewki standardowej, jak i u pacjentów z soczewką premium. Jej powstaniu sprzyjać może cukrzyca, zmiany degeneracyjne w siatkówce (np. powstające w przypadku dużej krótkowzroczności), palenie papierosów, miażdżyca.
Kapsulotomia to małoinwazyjny zabieg, który polega na przebiciu wiązką lasera zmętniałej torebki i przywróceniu dobrego widzenia. Przed zabiegiem pacjent ma rozszerzane źrenice i znieczulane oczy – w Libermedic wykonujemy kapsulotomię na obydwu oczach w czasie jednej sesji, gdy jest taka potrzeba.
4. Fotokoagulacja siatkówki
Zmiany na obwodzie siatkówki i w plamce towarzyszą wielu chorobom: cukrzycy, AMD, zwyrodnieniom siatkówki u osób z wysoką krótkowzrocznością. Zmiany te mogą doprowadzić do przedarcia siatkówki, jej odwarstwienia – a wiec stanu bezpośredniego zagrożenia widzenia. Zabieg laserowy – fotokoagulacja zmian siatkówki- ma na celu zmniejszenie ryzyka odwarstwienia siatkówki, zlikwidowanie jej obrzęku czy usunięcia patologicznych naczyń krwionośnych. Jest metodą, która może poprawić stan oczu i zapobiec pogorszeniu widzenia.
Wskazaniami do wykonania fotokoagulacji są:
- uszkodzenia siatkówki obwodowej (przedarcia, otwory czy degeneracje siatkówki, zagrażające jej odwarstwieniem)
zmiany pourazowe siatkówki - retinopatia cukrzycowa
- choroby zatorowo-zakrzepowe naczyń siatkówki
Fotokagulację zmian na obwodzie siatkówki przeprowadza się po zakropleniu oka kroplami znieczulającymi. Potem na oko zakłada się soczewkę z żelem – jej zadaniem jest zoogniskowanie wiązki lasera. Pacjent układa głowę na podpórce lampy szczelinowej. Lekarz, posługując się laserem, wykonuje zabieg.
Ponieważ przed zabiegiem podaje się krople znieczulające i rozszerzające źrenicę, pacjent może odczuwać, z tego powodu przez okres do 4 godzin, pogorszenie widzenia. Poza tym, w zależności od tego, w jakim rejonie siatkówki przeprowadzony był zabieg, możliwe jest odczuwanie pogorszenia widzenia nawet do 2 tygodni. Po zabiegu należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarza i terminów wizyt kontrolnych.