Leczenie AMD i cukrzycowego obrzęku plamki (DME)
W klinice LIBERMEDIC przeprowadzamy pełną diagnostykę AMD i zmian cukrzycowych (OCT, angiografia) oraz wykonujemy laseroterapię i iniekcje doszklistkowe w terapii AMD i zmian cukrzycowych.
AMD – zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem. Na całym świecie na AMD choruje około 25 milionów osób a w ciągu najbliższych 25 lat liczba chorych prawdopodobnie się potroi. Dziś uznawane za chorobę cywilizacyjną i traktowane jako jedna z głównych przyczyn utraty wzroku u osób starszych (po 65 roku życia). Plamka żółta to centralna część siatkówki, na której skupiają się promienie świetlne i z której informacja o tym, co widzimy – jest przekazywana do ośrodka wzroku w mózgu. Degeneracja plamki żółtej prowadzi do nieodwracalnych zmian w jakości życia osoby chorej: najpierw pojawiają się objawy „krzywienia linii”, rozmywania ostrości obrazu.
Widzenie w polu centralnym znacznie się upośledza – a chory w efekcie pozostaje skazany na opiekę osób trzecich, nie jest w stanie sam funkcjonować, wykonywać codziennych czynności, które wcześniej nie sprawiały mu problemu (choćby przygotowanie herbaty, czytanie gazety). Nie do końca są znane przyczyny rozwoju AMD. Jednak wiele wskazuje na to, że palenie papierosów, stosowanie okularów przeciwsłoneczne bez filtra UV i dieta uboga w NNKT mają istotny wpływ na rozwój tej choroby oczu. Ważną rolę w profilaktyce odgrywa unikanie czynników ryzyka i suplementacja diety witaminami i cynkiem. AMD może przyjąć dwie postaci: suchą oraz wilgotną.
Leczenie AMD polega na
- Podaniu dożylnemu substancji fotouczulającej i naświetlaniu miejsca chorobowo zmienionego laserem (laseroterapia),
- Podaniu w formie iniekcji doszklistkowej leku zapobiegającego patologii naczyń krwionośnych w oku/ siatkówce,
- Wykonaniu operacji – witrektomii.
DME (makulopatia cukrzycowa)
Cukrzycowy obrzęk plamki (DME, makulopatia cukrzycowa) to druga po AMD najczęściej występująca choroba oczu. Jest ona przyczyną trwałego i poważnego upośledzenia wzroku. Jeśli chorujesz na cukrzycę – powinieneś zadbac także o regularne kontrole okulistyczne, a jeśli zauważysz pogorszenie się wzroku, nie czekaj z wizytą u okulisty.
Przyczyną DME jest oczywiście cukrzyca, a z powodu niedotlenienia komórek powstaje nadmiar czynnika VEGF i dochodzi do gromadzenia się płynu pod siatkówką. Powstaje obrzęk siatkówki.
Aby nie dopuścić do pojawienia się zmian na dnie oczu w cukrzycy, w tym DME, kontroluj stężenie glukozy we krwi, poziom cholesterolu i pozostałych lipidów, mierz ciśnienie tętnicze i lecz się, jeśli wystąpią jakiekolwiek nieprawidłowości w badaniach. Stosuj zbilansowaną dietę oraz systematycznie ćwicz. A co najważniejsze – zgłaszaj się na regularne badania okulistyczne!
Pierwsze objawy DME to:
- pogorszenie ostrości wzroku
- falowanie, łamanie się linii prostych (podobnie jak w AMD)
- widzenie plamy przed okiem, która pozostaje nieruchoma podczas poruszania okiem
Leczenie DME polega na;
– laseroterapii we wczesnym stadium
– iniekcjach anty- VEGF w stadium zaawansowanym (stosujemy najnowocześniejsze preparaty do iniekcji)