Operacja jaskry – ślepota a wysokie ciśnienie w oku
Jaskra – czyli wysokie ciśnienie w oku – to podstępna choroba, która doprowadzić może do ślepoty. Kiedy ciśnienie wewnątrzgałkowe trudno unormować za pomocą leków, musi wkroczyć chirurg.
Zabiegi leczenia jaskry
Operacje jaskry zwykle przeprowadza się w trybie ambulatoryjnym w znieczuleniu miejscowym. Każda operacja ma na celu obniżenie ciśnienia poprzez wykonanie „dodatkowego” ujścia dla cieczy wodnistej.
W Libermedic operacje jaskry wykonuje prof. Iwona Grabska-Liberek.
Trabekulektomia
Trabekulektomia to najstarszy z dzisiaj stosowanych w leczeniu jaskry zabiegów. Celem jest wytworzenie sztucznej przetoki, przez którą ciecz wodnista może wydostawać się z komory przedniej oka. Operacja jest bardzo skuteczna, niestety obciążona ryzykiem powikłań, między innymi zaćmy – dlatego często zaćmę operuje się wraz z jaskrą.
Wszczepienie implantu ExPress
Wszczepienie implantu ExPress to ulepszona wersja trabekulektomii. Najpierw wykonywana jest przetoka, w której następnie chirurg przy pomocy bardzo cienkiej igły umieszcza implant ExPress. Taki mikroskopijny implant jest wykonany ze stali chirurgicznej.
Kanaloplastyka
Najnowsza, mało inwazyjna metoda leczenia jaskry. Podczas zabiegu chirurg udrażnia istniejące drogi przepływu cieczy wodnistej, usztywniając kanał przepływu specjalnymi nićmi z prolenu.
Irydotomia laserowa
Irydotomia laserowa – za pomocą wiązki lasera lekarz wykonuje niewielki otwór w tęczówce. Ten otworek usprawnia wymianę między przednią i tylną komorą gałki ocznej. Bardzo często ten zabieg skutecznie powstrzymuje postępy jaskry. Zabieg jest wykonywany w warunkach ambulatoryjnych. Należy jednak pamiętać o tym, że oko po takim zabiegu powinno być regularnie kontrolowane przez specjalistę – zrobiony otwór jest tak niewielki, że czasem samoistnie zarasta i zabieg należy powtórzyć.
Irydektomia chirurgiczna
Bardzo podobna w przebiegu i skutkach do irydotomii laserowej, ale otwór jest wykonywany na drodze chirurgicznej. Jest bardziej inwazyjny. Decydują się na nią pacjenci, u których są przeciwwskazania do zabiegu laserowego.
Krioterapia ciała rzęskowego
Krioterapia ciała rzęskowego to działanie niskimi temperaturami na ciało rzęskowe (część oka, otaczającą siatkówkę). Stosowana jest w przypadkach zaawansowanej jaskry z objawami bólu i bardzo podwyższonego ciśnienia śródgałkowego. Jeśli zabieg krioterapii zostanie powtórzony w ciągu 3-6 miesięcy, ciśnienie może zacząć utrzymywać się na stałym poziomie, pacjent musi jednak pozostać pod opieką lekarza.
Endoskopowa cyklofotokoagulacja
Niezwykle nowoczesna metoda zmniejszenia produkcji cieczy wodnistej oka. Polega na laserowaniu wyrostków rzęskowych produkujących ciecz.