Kulka na powiece – jęczmień – co zrobić?
Stan zapalny brzegu powieki czyli gradówka lub jęczmień można leczyć za pomocą masażu ciepłym jajkiem, a gdy nie przynosi to skutku, należy udać się do okulisty.
Kiedy na powiece pojawia się zmiana – zgrubienie, które potem staje się coraz większe i zaczerwienione, zaczynamy czuć duży dyskomfort. Zmiana zapalna na powiece – potocznie (choć nie do końca precyzyjnie) zwana jęczmieniem a przez okulistów: gradówką, wymaga leczenia.
Umów się na wizytę, aby otrzymać profesjonalną diagnozę i leczenie.
Masaż jajkiem – domowy sposób na jęczmień na powiece
Na początek: można ugotować jajko i takim lekko ciepłym, w skorupce – masować gradówkę. Czynność powtarzamy kilka razy w ciągu dnia aż do momentu, gdy zawartość ropna wydostanie się na zewnątrz (tego samego jajka używamy przez cały proces masowania – podgrzewamy je w miarę potrzeby w ciepłej wodzie). Niektórzy mówią o pocieraniu zmiany złotem – tak naprawdę jednak chodzi o taki ciepły masaż. Dlatego zamiast złotej obrączki – zalecamy jednak jajko 🙂
Gradówka – wizyta kontrolna
Gdy domowe sposoby nie pomogą – potrzebna jest wizyta u okulisty. Zwykle terapia „jajkiem” zostaje uzupełniona maścią ze sterydem i antybiotykiem. Gdy gradówka jest duża – potrzebny będzie zabieg, czyli chirurgiczne usunięcie gradówki. Takie zabiegi w Libermedic wykonują: dr Marta Pietruszyńska, dr Urszula Stachowska, dr Edyta Czapczyńska i dr Łukasz Kołodziejski.
Gradówka jest zapaleniem gruczołu Meiboma (gruczołu tarczkowego). Na naszych powiekach takich gruczołów jest kilkanaście. Odpowiadają m.in. za prawidłową produkcję łez, czyli za ich skład. Gradówka to taka grudka w tym gruczole (powstaje z wydzieliny) – która najczęściej powoduje stan zapalny wokół gruczołu. A poza tym, że wyglądają nieestetycznie, stanowią też problem okulistyczny.
Przyczyny powstania gradówki (jęczmienia na oku)
Przyczyny powstania gradówki jest wiele:
- Zakażenie gronkowcem,
- Nadczynność gruczołów Meiboma – zbyt duża produkcja wydzieliny,
- Niedoleczony jęczmień zewnętrzny,
- Częściej występuje u osób chorych na trądzik różowaty czy łojotokowate zapalenie skóry,
- A także u osób z niewyrównaną wadą wzroku!
Ta ostatnia przyczyna często jest bagatelizowana – bo trudno pomyśleć, że wada wzroku może mieć wpływ na stan powiek – dlatego warto wykonać badanie kontrolne.
Ponieważ nawracające gradówki pojawić się mogą już u małych dzieci – zwróćcie uwagę na swoje pociechy. Czasem warto sprawdzić, czy dziecko nie ma różnowzroczności (inna wielkość wady wzroku w oku prawym a inna w oku lewym). Jeśli wada jest – należy ją korygować okularami już od najmłodszych lat.
U dorosłych też pomóc mogą okulary. Jednak w przypadku różnowzroczności nie zawsze okulary spełnią swoje zadanie. Idealnym rozwiązaniem w takim przypadku jest laserowa korekcja wzroku. Profesor Iwona Grabska-Liberek, jako jedna z pierwszych w Polsce przeprowadzała takie zabiegi już w 1997 roku.