Stożek rogówki to choroba oczu, której jednym z pierwszych objawów jest postępujący astygmatyzm. Jeśli więc u Ciebie lub u dziecka przy doborze okularów pojawią się tzw. cylindry- zrób topografię rogówki na naszym TMS -5.
Łukasz Tulej – który odkrywa dla Was Peru, postanowił sięgnąć nieba…. Zachwycony błękitem nieba nie mógł niestety trafić w Ameryce Południowej na indygowiec- roślinę, z której kiedyś Egipcjanie otrzymywali barwnik niebieski (indygo) – a niezależnie od nich, to samo działo się u Indian zamieszkujących Peru. Indygowiec w naturze już się nie pojawia (podejrzewamy, że popularność barwnika zabiła naturalnie występującą roślinę).
Wiecie już, że za widzenie barw odpowiada białko znajdujące się w siatkówce oka- w czopkach. Badania naukowców pokazują, że zmiana postrzegania koloru niebieskiego może być związana z różnymi chorobami – umiejscowionymi poza oczami. Tak jest w przypadku niedoczynności tarczycy. Hormony tarczycy regulują bowiem syntezę barwników wrażliwych na kolor niebieski. Zbyt niski poziom hormonów powoduje, że synteza ta zostaje zahamowana – a w zamian wzrasta produkcja barwników wrażliwych na kolor zielony. Utrata zdolności widzenia koloru niebieskiego następuje również przy zapaleniu pozagałkowym nerwu wzrokowego i stwardnieniu rozsianym (SM).
Czy wiecie, że chorobom tarczycy może towarzyszyć stożek rogówki– choroba atakująca oczy zarówno u dzieci jak i dorosłych? Nie do końca znana jest etiologia stożka, ale w różnych obserwacjach naukowych pojawiają się opinie na temat ewidentnego związku między schorzeniami tarczycy a występowaniem stożka rogówki.
Stożek w początkowej fazie nie musi dawać zauważalnych objawów uwypuklenia rogówki. Jeśli jednak dobierając okulary optyk stwierdza poprawę widzenia poprzez korekcję szkłami z cylindrem, oznacza to, że pojawia się astygmatyzm. Jeśli ten astygmatyzm narasta –możemy mieć do czynienia ze stożkiem. Warto wtedy wykonać nieskomplikowane, choć wymagające nowoczesnego sprzętu – badanie: topografię rogówki (w Libermedic tego typu badania wykonujemy na TMS 5, który pozwala nam zobrazować zarówno powierzchnię zewnętrzną rogówki jak i jej „tył”). Badanie takie jest zalecane nawet już u kilkuletnich dzieci – wtedy, gdy stożek występuje choćby u jednego z rodziców.
Leczenie stożka rogówki – tzw. złoty standard – to cross-linking. Czyli zakroplenie rogówki ryboflaviną i następnie jej „utwardzenie” za pomocą światła UV. W Libermedic mamy KXL AVEDRO, dzięki któremu czas naświetlania ogranicza się do kilkunastu minut. Jest więc duży komfort dla pacjenta – i dzięki krótszemu interwałowi naświetlania możemy również wykonać taki zabieg również u dzieci. Minęło 10 lat od pierwszego zabiegu cross-linking, który wykonała nasza prof. Iwona Grabska-Liberek (i było to w drugiej w Polsce placówce). Teraz pracujemy na KXL-AVEDRO, robimy zabiegi w różnych opcjach. Początek to było długie zakraplanie i długie naświetlanie (pewnie razem z 1,5 godziny). Dziś jest inaczej – choć efekt ten sam: utwardzenie rogówki, zatrzymanie progresji stożka i u większości pacjentów poprawa widzenia.
Dbajcie o siebie a tymczasem przesyłamy Wam duuużo słońca prosto z Peru 🙂