Refractive Keratoconus Correction i NTLT Refractive Keratoconus Correction
- Co decyduje o wyborze metody?
- Dlaczego nie KXL lub CFX?
W 2008 roku prof. Iwona Grabska-Liberek wykonała pierwsze w Polsce zabiegi metodą łączoną (cross-linking z korekcją laserową). Przez 10 lat zmieniły się metody korekcji laserowej oraz cross-linkingu.
I tak, większość zabiegów terapeutycznych w stożku rogówki wykonujemy metodą tzw. „szybkiego crossa” – czyli KXL Avedro lub CFX Megaride. Od początku 2018 roku dysponujemy również jedynym w Polsce laserem do korekcji wad wzroku – Amaris 1050 RS 7D.
W ten sposób możemy połączyć KXL Avedro z EBK Fast (Refractive Keratoconus Correction) lub KXL Avedro z SmartSurf NTLT (NTLT Refractive Keratoconus Correction).
Cross-linking jest tzw. „złotym standardem” w terapii stożka rogówki. Jeśli pozwalają na to parametry oka – możemy ten zabieg wzbogacić o jednoczasową korekcję laserową. Podstawowym kryterium jest stopień zaawansowania stożka (wielkość astygmatyzmu możliwa do skorygowania laserem to 4D) oraz grubość rogówki (w stożku rogówka w niektórych miejscach staje się coraz cieńsza wraz z progresją choroby). Oczekiwane wyniki takich łączonych zabiegów to: zahamowanie rozwoju stożka (dzięki KXL Avedro) i korekcja wady wzroku (laser Amaris 1050RS 7D).
EBK to znana od kilku lat metoda korekcji wad wzroku. W pierwszym etapie zabiegu chirurg usuwa nabłonek z rogówki za pomocą specjalnego narzędzia (epikeratom EBK – EpiClear). Potem rogówka jest modelowana przez laser. Metoda EBK Fast określa zabieg wykonany na laserze Amaris 1050 RS 7D. To urządzenie jest najszybsze na rynku, ma najszerszą strefę optyczną i precyzyjną wiązkę. W drugim etapie zabiegu wykonujemy KXL-Avedro.
SmartSurf to metoda korekcji polegająca na zastosowaniu lasera Amaris 1050 RS 7D do odseparowania nabłonka z rogówki oraz jej wymodelowania, które ma na celu usunięcie wady wzroku. Jest to metoda całkowicie bezdotykowa, bezpieczna i precyzyjna. A także bardzo szybka. Jej istotną przewagą nad innymi metodami jest to, że uzyskujemy idealnie gładką powierzchnię rogówki, na której odrasta nabłonek z komórek wysokiej jakości (taki, jakby nigdy nie był usuwany). Stąd nazwa SmartSurf NTLT. W drugim etapie zabiegu wykonujemy KXL-Avedro.
Z naszych obserwacji wynika, że korekcja laserowa połączona z cross-linkingiem daje poprawę ostrości widzenia u 90% pacjentów. Jednak kwalifikacja do takiego zabiegu jest możliwa zaledwie u 10% pacjentów, którzy zgłaszają się ze stożkiem rogówki. Taka sytuacja wynika przede wszystkim z tego, że większość osób trafia na badania kwalifikacyjne wtedy, gdy stożek jest już bardzo zaawansowany.