Skip to content

Drobne zabiegi

W Libermedic wykonujemy drobne zabiegi na spojówkach i aparacie ochronnym oka.
Najczęściej decyzja o zabiegu jest podejmowana z powodów utrzymywania się dyskomfortu, bólu, progresji zmian ale też powodem decyzji o chirurgicznym usunięciu zmian mogą być wyłącznie względy estetyczne.
Stosujemy metody chirurgiczne a także laserowe – Jett- plasmę. To urządzenie pozwala na sprawne usunięcie zmian, a po zabiegu nie trzeba zakładać szwów.

Gradówka

Gradówka to guzek, na powiece zwykle wielkości 2-8 mm, powstający w wyniku zapalenia gruczołu Meiboma (gruczołu tarczkowego). Na powiece górnej znajduje się 30-40 gruczołów Meiboma, na dolnej – od 20 do 30. Te gruczoły łojowe pozwalają utrzymać szczelnie zamknięte powieki, chronią oko przed wysychaniem a film łzowy przed naruszeniem , zapobiegają spływaniu łez na twarz. Jeśli dojdzie do zamknięcia przewodu odprowadzającego łój, pojawia się stan zapalny, który dość szybko narasta.. Gradówka może pojawić się górnej lub dolnej powiece.

Taki guzek na powiece jest wypełniony ropno-krwistą galaretowatą masą, zamkniętej we włóknistym worku. Najczęściej nie boli, ale ze względu na to, że jest twarda, może przeszkadzać.

Przyczyn powstawania gradówki jest wiele:

  • zakażenie gronkowcem
  • nadczynność gruczołów Meiboma – zbyt duża produkcja wydzieliny
  • niedoleczony jęczmień zewnętrzny
  • częściej występuje u osób chorych na trądzik różowaty, cukrzycę czy łojotokowate zapalenie skóry
  • a także u osób z niewyrównaną wadą wzroku!

Ta ostatnia przyczyna często jest bagatelizowana – bo trudno pomyśleć, że wada wzroku może mieć wpływ na stan powiek…Gradówka zazwyczaj nie boli, ale im jest większa, tym bardziej guzek na powiece zaczyna przeszkadzać. Do tego gdy dochodzi do zakażenia pojawia się wokół niej zaczerwienienie i obrzęk.

Bardzo rzadko zdarza się, że gradówka znika sama. Jeśli się pojawi, pacjent powinien zgłosić się do lekarza. Najpierw podejmuje się leczenie zachowawcze. Oprócz okładów stosuje się również delikatne masaże. Jeśli to nie pomaga, lekarz przepisuje maści z antybiotykiem lub sterydem, czasami stosuje się zastrzyki- ostrzykiwanie gradówki.

Gdy gradówka jest duża – potrzebny będzie zabieg – chirurgiczne jej usunięcie. Przed zabiegiem podaje się znieczulenie miejscowe. Następnie nacina się guzek i usuwa jego zawartość. Po zaaplikowaniu antybiotyku na oko zakłada się opatrunek.

Ponieważ nawracające gradówki pojawić się mogą już u małych dzieci – zwróćcie uwagę na swoje pociechy. Czasem warto sprawdzić, czy dziecko nie ma różnowzroczności (inna wielkość wady wzroku w jednym oku a inna w drugim oku).  Jeśli wada jest – należy ją korygować okularami już od najmłodszych lat. Na badania dzieci możecie zapisać się naszych OPTOMETRYSTÓW.

U dorosłych też mogą pomóc okulary.  Jednak w przypadku różnowzroczności nie zawsze okulary spełnią swoje zadanie. Idealnym rozwiązaniem jest laserowa korekcja wzroku.

Drobne zabiegi
  1. Kępki żółte

To złogi cholesterolu pojawiające się na powiekach. Mogą mieć nieregularny kształt i choć nie bolą i rzadko przeszkadzają w widzeniu – nie wyglądają estetycznie. W Libermedic możemy je usunąć laserowo ( Jett-plasma) lub  chirurgicznie, w znieczuleniu miejscowym. Jednak dla pełnego sukcesu warto zadbać o dobry poziom cholesterolu, a więc zmienić dietę wdrożyć zdrowszy styl życia.

  1. Ektropin/ entropion

To kłopot z prawidłowym ułożeniem rzęs na powiece – w jednym przypadku powieka „podwija się” do środka oka i wtedy rzęsy drażnią spojówkę, w drugim – powieka „odwija się” na zewnątrz i wtedy nie możemy zamknąć prawidłowo oczu, dochodzi do wysychania rogówki i zaburzeń filmu łzowego.

  1. Cysta, kaszak

To drobne zmiany, które wymagają interwencji chirurgicznej  lub laserowej ( Jett-plasma) ze względu na utrudnianie funkcjonowania oka lub wygląd kosmetyczny.

  1. Skrzydlik

Pojawia się na spojówce i „wrasta” w rogówkę. Może powodować  problemy z widzeniem , astygmatyzm i wtedy  należy rozważyć zabieg chirurgiczny – usunięcie skrzydlika. W niektórych przypadkach skrzydlik jest tak duży, że poza usunięciem, trzeba dodatkowo uzupełnić ranę naszyciem owodni.

Drobne zabiegi

Masz jeszcze jakiekolwiek pytania? Nasi specjaliści udzielą Ci odpowiedzi!

 
Drobne zabiegi
Call Now ButtonZadzwoń do LIBERMEDIC