Skip to content

BARBARA TERELAK-BORYS dr n.med.

BARBARA TERELAK-BORYS

dr n.med.

 

Specjalista chorób oczu. Jestem absolwentką Wydziału Lekarskiego Warszawskiej Akademii Medycznej (dyplom z wyróżnieniem). Moja kariera zawodowa jest związana z Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie (CMKP), z Kliniką Okulistyki.

Jestem Członkiem Polskiego Towarzystwa Okulistycznego (PTO) oraz Europejskiego Towarzystwa Jaskrowego (EGS).

Moje główne zainteresowania to diagnostyka i leczenie:

  • jaskry (doktorat na temat naczyniowego podłoża neuropatii jaskrowej)
  • zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem (AMD)

Lubię „wiedzieć więcej”, dlatego brałam udział w stażach naukowych (m.in. odbyłam staż naukowy w klinice okulistycznej Uniwersytetu w Bazylei – wiodącym europejskim ośrodku, który zajmuje się problematyką jaskry) oraz wielu szkoleniach w ramach zjazdów naukowych w Polsce i za granicą. Uczestniczyłam także w międzynarodowych badaniach wieloośrodkowych i polskich badaniach naukowych (programy Komitetu Badań Naukowych – KBN, oraz Narodowego Centrum Badań i Rozwoju – NCBR).

Lubię dzielić się wiedzą o jaskrze, AMD, neurookulistyce, chorobach błony naczyniowej czy cukrzycy. Dlatego jestem autorką/współautorką ponad 100 publikacji w czasopismach naukowych i prezentacji, przedstawianych na polskich i zagranicznych sympozjach naukowych.

Prowadzę także zajęcia dla studentów Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego, jestem także zaangażowana w działalność Polskiego Towarzystwa Okulistycznego oraz w ramach programów edukacyjnych dla okulistów: Polska Szkoła Jaskry, Edukacja Podyplomowa Okulisty, Okulistyka w Praktyce.

W wolnych chwilach: lubię podróżować, odkrywać nowe miejsca, przyrodę, architekturę, lubię słuchać muzyki poważnej i klezmerskiej, lubię narty, łyżwy, pływanie, rower, taniec

W klinice Libermedic:

Zajmuję się głównie diagnostyką i leczeniem jaskry. Diagnozuję i leczę AMD. Przeprowadzam kwalifikacje do operacji zaćmy. Wykonuję również laseroterapię siatkówki, kapsulotomię laserową (usunięcie tzw. zaćmy wtórnej), irydotomię laserową (zabieg przeciwjaskrowy), laserową witreolizę (leczenie mętów w ciele szklistym) oraz doszklistkowe zastrzyki (iniekcje doszklistkowe) preparatów wykorzystywanych w leczeniu AMD (zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem).