Skip to content

 

Operacja zaćmy

ZAREJESTRUJ SIĘ

Operacja zaćmy

Operacje wykonuje prof. Iwona Grabska-Liberek oraz chirurdzy z jej zespołu przy użyciu najnowocześniejszego sprzętu oraz nowej generacji soczewek wewnątrzgałkowych. Operacje wykonywane są na nowoczesnym bloku operacyjnym wyposażonym w fakoemulsyfikator Centurion firmy Alcon. Pacjentom proponujemy soczewki jednoogniskowe: Eychance i IQ a także w naszej ofercie mamy najnowsze na rynku soczewki PREMIUM: multifokalne Panoptix i Panoptix Toric, Zeiss Lisa i Zeiss Lisa Toric, a także soczewki typu EDOF: Tecnis Symfony i Tecnis Symfony Toric, Alcon Vivity i Vivity Toric, Sav-IOL Lucidis, Zeiss Lara, które umożliwiają dobre widzenie na każdą odległość i korekcję astygmatyzmu.

Od września 2019 dysponujemy również soczewką Tecnis Synergy – która łączy zalety soczewki EDOF i multifokalnej. 

Zaćma to schorzenie oczu polegające na stopniowym zmętnieniu soczewki. Soczewka jest położona miedzy rogówką a tylną częścią oka. Odpowiada za prawidłowe skupianie promieni, jest więc istotna w procesie widzenia. Fizjologiczne mętnienie soczewki następuje po 30 roku życia. Jednak proces ten zwykle przebiega dość powoli, dlatego większość ludzi może cieszyć się dobrym wzrokiem nawet około 60 roku życia. Jednak u coraz większej liczby pacjentów zaćma rozwija się coraz wcześniej ograniczając codzienną aktywność. Pacjenci mogą spotkać się z nieprawdziwym stwierdzeniem, że zaćmę należy operować dopiero wtedy, aż dojrzeje (w efekcie pacjent już ma poważne zaburzenia widzenia).

Soczewki Premium pozwalają na osiągnięcie dobrego widzenia na każdą odległość bez konieczności używania okularów.

Dodatkowe informacje

Tymczasem jedyną metodą wyleczenia zaćmy jest usunięcie zmętniałej soczewki i zastąpienie jej soczewką sztuczną. Dziś decyzję o operacji podejmuje się już w momencie, gdy choroba zaczyna przeszkadzać w widzeniu, codziennym życiu (prowadzeniu samochodu, czytaniu, oglądaniu telewizji), aktywności. Operację poprzedza badanie kwalifikacyjne w trakcie którego jest kalkulowana moc oraz wybierany najlepszy dla pacjenta rodzaj sztucznej soczewki.

Dostępne soczewki mają nie tylko filtr UV ale też mogą korygować astygmatyzm czy pozwalać na dobre widzenie zarówno z daleka jak i z bliska bez konieczności korzystania z okularów. Operacja jest przeprowadzana w znieczuleniu miejscowym. Trwa około 20 minut. Chirurg rozbija zmętniałą soczewkę za pomocą ultradźwięków i wszczepia soczewkę sztuczną. Po krótkim odpoczynku pacjent może opuścić klinikę a na drugi dzień powrócić na kontrolę.

Nasi specjaliści

IWONA GRABSKA–LIBEREK

Prof. dr hab. n. med.
TOMASZ GAŁECKI lek.med.

TOMASZ GAŁECKI lek.med.

Wizyty kontrolne

lek. med.

ALEKSANDRA OPALA

lek. med.
lek. med.

DAWID WIĄCEK

lek. med.

Okres rekonwalescencji po operacji trwa około 2 tygodnie