Operacja zaćmy

ZAREJESTRUJ SIĘ

Operacja zaćmy

Operacje wykonuje prof. Iwona Grabska-Liberek przy użyciu najnowocześniejszego sprzętu oraz nowej generacji soczewek wewnątrzgałkowych. Operacje wykonywane są na nowoczesnym bloku operacyjnym wyposażonym w fakoemulsyfikator Centurion firmy Alcon oraz stację diagnostyczną do projektowania zabiegów – Verion. W naszej ofercie mamy najnowsze na rynku soczewki multifokalne Panoptix i Panoptix Toric, które umożliwiają dobre widzenie na każdą odległość i korekcję astygmatyzmu.

Zaćma to schorzenie oczu polegające na stopniowym zmętnieniu soczewki. Soczewka jest położona miedzy rogówką a tylną częścią oka. Odpowiada za prawidłowe skupianie promieni, jest więc istotna w procesie widzenia. Fizjologiczne mętnienie soczewki następuje po 30 roku życia. Jednak proces ten zwykle przebiega dość powoli, dlatego większość ludzi może cieszyć się dobrym wzrokiem nawet około 60 roku życia. Jednak u coraz większej liczby pacjentów zaćma rozwija się coraz wcześniej ograniczając codzienną aktywność. Pacjenci mogą spotkać się z nieprawdziwym stwierdzeniem, że zaćmę należy operować dopiero wtedy, aż dojrzeje (w efekcie pacjent już ma poważne zaburzenia widzenia).

Dodatkowe informacje

Tymczasem jedyną metodą wyleczenia zaćmy jest usunięcie zmętniałej soczewki i zastąpienie jej soczewką sztuczną. Dziś decyzję o operacji podejmuje się już w momencie, gdy choroba zaczyna przeszkadzać w widzeniu, codziennym życiu (prowadzeniu samochodu, czytaniu, oglądaniu telewizji), aktywności. Operację poprzedza badanie kwalifikacyjne w trakcie którego jest kalkulowana moc oraz wybierany najlepszy dla pacjenta rodzaj sztucznej soczewki.

Dostępne soczewki mają nie tylko filtr UV ale też mogą korygować astygmatyzm czy pozwalać na dobre widzenie zarówno z daleka jak i z bliska bez konieczności korzystania z okularów. Operacja jest przeprowadzana w znieczuleniu miejscowym. Trwa około 20 minut. Chirurg rozbija zmętniałą soczewkę za pomocą ultradźwięków i wszczepia soczewkę sztuczną. Po krótkim odpoczynku pacjent może opuścić klinikę a na drugi dzień powrócić na kontrolę.

Nasi specjaliści

Iwona Grabska – Liberek

Iwona Grabska – Liberek

Prof. dr hab. n. med.
Marta Pietruszyńska

Marta Pietruszyńska

Specjalista chorób oczu
Łukasz Kołodziejski

Łukasz Kołodziejski

Specjalista chorób oczu
Edyta Czapczyńska

Edyta Czapczyńska

Specjalista chorób oczu

Wizyty kontrolne

Aleksandra Opala

Aleksandra Opala

lek. med.
Dawid Wiącek

Dawid Wiącek

lek. med.

Okres rekonwalescencji po operacji trwa około 2 tygodnie