Stożek rogówki

ZAREJESTRUJ SIĘ

Od 1 października 2017 jako pierwsi w Polsce wykonujemy zabiegi CXF Megaride w stożku rogówki. Od listopada również łączone zabiegi KXL-Averdo z korekcją laserową SmartSurf NTLT

W klinice LIBERMEDIC przeprowadzamy pełną diagnostykę i leczenie stożka rogówki

Stożek rogówki to zniekształcenie rogówki – zewnętrznej, przezroczystej części oka. Zniekształcenie to objawia się astygmatyzmem – a nieleczone doprowadzić może do znacznego pogorszenia widzenia a nawet konieczności przeszczepu rogówki. Stożek rogówki może rozwinąć się już u kilkuletnich dzieci, choć większość pacjentów to osoby między 20 a 45 rokiem życia. Jeśli więc masz astygmatyzm – koniecznie wykonaj proste badanie w celu potwierdzenia/ wykluczenia stożka rogówki. Szacuje się, że w Polsce jest około 60 tysięcy chorych. Większość dowiaduje się o tym, gdy stożek jest już w drugim- trzecim stopniu zaawansowania. Badaniem, które jest zalecane u osób z astygmatyzmem jest topografia rogówki (mapa)- np. Sirius. To badanie obrazuje kształt oraz grubość rogówki. Jest bezbolesne, trwa kilka sekund i wykonywane jest komputerowo. Jeśli stożek rogówki jest zdiagnozowany – „złotym standardem” jest wykonanie zabiegu cross-linking.

W klinice LIBERMEDIC wprowadziliśmy, jako pierwsi w Polsce, nową metodę cross-linkingu. CXF Megaride to naświetlanie rogówki lampą UV specjalnej konstrukcji przy wykorzystaniu ryboflaviny z witaminą E. Zabieg jest całkowicie bezbolesny, nie wymaga zdejmowania nabłonka i w pierwszym okresie pooperacyjnym pacjent praktycznie nie ma żadnych nieprzyjemnych odczuć, które zwykle występują po cross-linkingu. Jest również wykonywana procedura KXL Avedro (tzw. Szybki cross). Zabieg jest bezbolesny, ponieważ oko jest znieczulane. Może być wykonany przy zdjętym nabłonku rogówki. 10 – minutowe naświetlanie promieniami UV poprzedza około 30-minutowe zakraplanie oka ryboflawiną (preparat chroniący głębsze warstwy oka przed promieniowaniem UV). W wyniku zabiegu w rogówce tworzą się na nowo połączenia kolagenowe, a w efekcie tego procesu stożek spłaszcza się. Po zabiegu łatwiej dobrać okulary czy soczewki kontaktowe.

Zabiegi CXF Megaride i KXL Avedro mogą być wykonane u pacjenta w każdym wieku (również u dzieci), po innych procedurach okulistycznych (czasem po korekcji laserowej, wszczepieniu pierścieni śródrogówkowych). Na pełną stabilizację należy poczekać około pół roku.

Nasi specjaliści

Iwona Grabska – Liberek

Iwona Grabska – Liberek

Prof. dr hab. n. med.
Marta Pietruszyńska

Marta Pietruszyńska

Specjalista chorób oczu
Łukasz Kołodziejski

Łukasz Kołodziejski

Specjalista chorób oczu

Wizyty kontrolne

Aleksandra Opala

Aleksandra Opala

lek. med.
Dawid Wiącek

Dawid Wiącek

lek. med.