Skip to content

Stożek rogówki

ZAREJESTRUJ SIĘ

Od 1 października 2017 jako pierwsi w Polsce wykonujemy zabiegi CXF Megaride w stożku rogówki. Od listopada również łączone zabiegi KXL-Averdo z korekcją laserową Topoquided. w 2020 r wprowadziliśmy nową procedurę cross-linkingu dla Pacjentów z bardzo cienką rogówką (sub400 Avedro).

W klinice LIBERMEDIC przeprowadzamy pełną diagnostykę i leczenie stożka rogówki u dzieci i dorosłych.

Stożek rogówki to zniekształcenie rogówki – zewnętrznej, przezroczystej części oka. Zniekształcenie to objawia się astygmatyzmem – a nieleczone doprowadzić może do znacznego pogorszenia widzenia a nawet konieczności przeszczepu rogówki. Stożek rogówki może rozwinąć się już u kilkuletnich dzieci, choć większość pacjentów to osoby między 20 a 45 rokiem życia. Jeśli więc masz astygmatyzm – koniecznie wykonaj proste badanie w celu potwierdzenia/ wykluczenia stożka rogówki. Szacuje się, że w Polsce jest około 60 tysięcy chorych. Większość dowiaduje się o tym, gdy stożek jest już w drugim- trzecim stopniu zaawansowania. Badaniem, które jest zalecane u osób z astygmatyzmem jest topografia rogówki (mapa)- np. Sirius. To badanie obrazuje kształt oraz grubość rogówki. Jest bezbolesne, trwa kilka sekund i wykonywane jest komputerowo. Jeśli stożek rogówki jest zdiagnozowany – „złotym standardem” jest wykonanie zabiegu cross-linking.

W klinice LIBERMEDIC wprowadziliśmy, jako pierwsi w Polsce, nową metodę cross-linkingu. CXF Megaride to naświetlanie rogówki lampą UV specjalnej konstrukcji przy wykorzystaniu ryboflaviny z witaminą E. Zabieg jest całkowicie bezbolesny, nie wymaga zdejmowania nabłonka i w pierwszym okresie pooperacyjnym pacjent praktycznie nie ma żadnych nieprzyjemnych odczuć, które zwykle występują po cross-linkingu. Jest również wykonywana procedura KXL Avedro (tzw. Szybki cross). Zabieg jest bezbolesny, ponieważ oko jest znieczulane. Może być wykonany przy zdjętym nabłonku rogówki. 10 – minutowe naświetlanie promieniami UV poprzedza około 30-minutowe zakraplanie oka ryboflawiną (preparat chroniący głębsze warstwy oka przed promieniowaniem UV). W wyniku zabiegu w rogówce tworzą się na nowo połączenia kolagenowe, a w efekcie tego procesu stożek spłaszcza się. Po zabiegu łatwiej dobrać okulary czy soczewki kontaktowe.

Zabiegi CXF Megaride i KXL Avedro mogą być wykonane u pacjenta w każdym wieku (również u dzieci), po innych procedurach okulistycznych (czasem po korekcji laserowej, wszczepieniu pierścieni śródrogówkowych). Na pełną stabilizację należy poczekać około pół roku.

Nasi specjaliści

lek.

ALEKSANDRA OPALA

lek.
lek.

DAWID WIĄCEK

lek.