Skip to content
bst

Korekcja presbiopii

 

Zapraszamy na badania kwalifikacyjne do korekcji presbiopii w cenie 300 pln – WIOSENNA PROMOCJA!

Skorzystaj z szybkiej rejestracji telefonicznej pod numerem (22) 690 01 15.

 

PRESBIOPIA – STARCZOWZROCZNOŚĆ
Presbiopia (starczowzroczność) objawia się trudnością z czytaniem, patrzeniem z bliska i koniecznością odsuwania coraz dalej książki, gazety, ale też rzeczy, które zamierzamy kupić w sklepie – po to, aby móc przeczytać tekst czy cenę. Zaczyna nam „brakować ręki”. I wtedy sięgamy po okulary do czytania. Jeśli mamy również okulary do dali – to po prostu korzystamy z kolejnej pary okularów. Możemy oczywiście zastosować szkła progresywne – które jednak są dość drogie i wymagają co jakiś czas wymiany. I znów: nie zawsze jesteśmy w stanie zaakceptować rzeczywistość w okularach. Presbiopia to jest trudny temat dla okulisty i dla pacjenta. Pojawia się już po 40 roku życia, wtedy, gdy jesteśmy w pełni aktywni i trochę źle się czujemy z okularami do czytania. Chirurdzy – okuliści mają nadal nierozwiązany problem. Bo nie ma jednej, uniwersalnej metody korekcji presbiopii. Wykorzystując najnowsze osiągnięcia medyczne – w Libermedic – jesteśmy w stanie pomóc pacjentom pożegnać się z okularami do czytania.
PresbyMax to zabieg, podobny do laserowej korekcji wzroku metodą SmartSurf. Zabieg ten polega na modelowaniu rogówki, tak, aby na jej powierzchni powstała powierzchnia multifokalna, korygująca patrzenie z bliska. W efekcie pacjent nie musi korzystać z okularów do czytania, dobrze widzi na każdą odległość. Zabieg ten – w przeciwieństwie do klasycznej korekcji wzroku, jest zabiegiem odwracalnym. Oznacza to, że w sytuacji, gdy pacjent niezaakceptuje takiego rozwiązania, możemy odwrócić korekcję presbiopii.

Jeśli pacjent ma wadę również do dali, a po 40 roku życia doszedł problem z ostrym widzeniem z bliska – wtedy możemy wykonać zabieg łączony: PresbyMax Smart Surf. Tutaj korygujemy jednocześnie wadę wzroku do dali oraz presbiopię. Nową procedurą jest zastosowanie drugiego lasera: femtosekundowego. Tutaj łączymy klasyczny femtolasik z procedurą PresbyMax.

Do zabiegów wykorzystujemy laser excimerowy – Schwind Amaris. Laser ten ma specjalne algorytmy, dzięki którym precyzyjnie korygujemy wadę wzroku w oparciu o szerokość źrenicy pacjenta- aż do 10 mm. Oznacza to, że w praktyce niwelujemy powstawanie efektu „halo” czy glare.

Procedura PresbyMax jest podobna do SmartSurf. Poprzedzają ją dokładne badania kwalifikacyjne. Do planowania zabiegów wykorzystujemy dane z badania tomografem rogówki Sirius. Chirurg precyzyjnie określa szerokość ablacji – czyli strefę, na której będzie działał laser. Specjalne algorytmy dokładnie projektują cały zabieg. Wszystko jest więc bardzo zindywidualizowane, dopasowane do oczu konkretnego pacjenta.

Zabiegi PresbyMax i PresbyMax SmartSurf są całkowicie bezdotykowe. Najpierw rogówka jest przygotowywana do modelowania. Laser Amaris precyzyjnie usuwa komórki nabłonka z rogówki. Potem ten sam laser modeluje rogówkę nadając jej pożądany kształt i korygując presbiopię lub presbiopię i wadę do dali. Wszystko odbywa się w znieczuleniu miejscowym, kroplowym z zabezpieczonymi przed mrugnięciem powiekami. Po zabiegu na kilka dni są zakładane soczewki kontaktowe, które stanowią opatrunek. W tym czasie nabłonek rogówki regeneruje się i po kilku dniach stanowi już naturalną ochronę rogówki. Soczewki są zdejmowane przez lekarza. Przez miesiąc pacjent przyjmuje leki (krople) i sztuczne łzy. W tym czasie można już normalnie patrzeć, ale należy zrezygnować z kąpieli w basenie, otwartych zbiornikach wodnych, siłowni i sauny. Można latać samolotem. Zabiegi PresbyMax są szczególnie polecane dla osób miedzy 40 a 55 rokiem życia, u których nie występują jeszcze pierwsze zmętnienia soczewek (zaćma) czy jaskra. PresbyMax pozwala na wygodne, aktywne życie bez okularów do czytania.

RLE – refrakcyjna wymiana soczewek. Ta metoda polega na usunięciu naturalnych soczewek pacjenta i w ich miejsce wszczepieniu sztucznych, korygujących zarówno widzenie do dali, do bliży (okulary do czytania) czy też na odległości pośrednie. Technicznie zabieg jest podobny do operacji zaćmy. Najpierw chirurg usuwa za pomocą fakoemulsyfikatora zmętniałą soczewkę i na jej miejsce, przez otwór rzędu 2 mm wprowadza sztuczną, zwiniętą w rulonik. W oku soczewka przyjmuje właściwy kształt. Po operacji nie ma potrzeby zakładania żadnych szwów – a pacjent zaczyna widzieć dobrze. Technicznie jest możliwe zoperowanie dwojga oczu w czasie jednego pobytu pacjenta na bloku operacyjnym. Jako jedni z pierwszych ośrodków w Polsce i pierwszy w Warszawie, wprowadziliśmy System Synergy do korekcji presbiopii. System ten to absolutna nowość, którą uruchomiliśmy po dokładnych analizach wyników u zoperowanych w zagranicznych ośrodkach pacjentów oraz szkoleniach zagranicznych naszych lekarzy. Zespół prof. Iwony Grabskiej-Liberek daje pacjentom z presbiopią zupełnie nowy, niespotykany dotychczas komfort widzenia. Procedura RLE składa sięz kilku etapów:


1. Badania kwalifikacyjne: – dokładny wywiadu z pacjentem, w którym poznajemy jego oczekiwania, sposób korzystania z okularów; – precyzyjnych pomiarów refrakcji przy użyciu m.in. topografu Sirius; – szczegółowej oceny stanu oczu przez okulistę przeszkolonego z Systemu Synergy; – kalkulacji mocy soczewek wewnątrzgałkowych Tecnic Synergy;

2. Operacja RLE: w odstępie tygodnia operujemy oko prawe i lewe lub w czasie jednego pobytu na bloku wykonujemy RLE w obydwu oczach.

3. Opieka pooperacyjna: – kontrolna wizyta w następnym dniu po operacji; – druga kontrola w drugim tygodniu; – kolejna kontrola po miesiącu po zoperowaniu 2 oczu. Wewnątrzgałkowa soczewka Tecnic Synergy to soczewka zapewniająca pełną niezależność od okularów, ciągłe widzenie o wysokim kontraście w całym zakresie oraz lepsze widzenie z bliska. Łączy technologię wieloogniskową z wydłużonym ogniskiem (EDOF). Dzięki takiemu połączeniu dwóch technologii, soczewka zapewnia widzenie o doskonałej jakości w sposób płynny w pełnym zakresie odległości: od bliży przez odległości pośrednie do dali (czytanie, praca przy komputerze, tablecie, prowadzenie samochodu). Technologia ChromAlign™ zapewnia doskonały kontrast widzenia w dobrych oraz słabych warunkach oświetlenia w dzień i w nocy. Zastosowany filtr światła fioletowego zmniejsza rozproszenia światła ze źródeł LED i urządzeń elektronicznych typu smartfon, tablet oraz poprawia jakość widzenia podczas wieczornej i nocnej jazdy samochodem. Konstrukcja Tri-Fix zmniejsza możliwość rotacji soczewki w oku po zabiegu oraz zapewnia lepsze przyleganie do tylnej torebki – dzięki temu zminimalizowane jest ryzyko powstawania zaćmy wtórnej i zapewnia stabilne widzenie. Polecana pacjentom, u których występuje presbiopia (naturalna potrzeba korzystania z okularów do czytania) a także aktywnym ludziom, często zmieniającym odległość widzenia (prowadzenie samochodu, jazda na rowerze, sporty wodne) oraz wszystkim, którzy oczekują dobrego widzenia na każdą odległość. Producent: J&J Vision/USA.

Sprawdź, czy jesteś kandydatem do korekcji presbiopii:

  1. Masz problem z czytaniem z bliska?
  2. Musisz korzystać z okularów do czytania?
  3. Nosisz okulary progresywne?
  4. Jesteś aktywny zawodowo?
  5. Chcesz dobrze widzieć do dali i bliży bez okularów?

Jeśli odpowiedziałeś TAK na kilka z pytań – możesz umówić się na badanie kwalifikacyjne

NASZ ZESPÓŁ CZEKA NA PAŃSTWA – ZAPRASZAMY NA BADANIA

IWONA GRABSKA–LIBEREK

Prof. dr hab. n. med.
Prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska -Liberek – wykonuje operacje RLE, jedna z najbardziej doświadczonych chirurgów-okulistów. Wykonuje operacje RLE również w czasie jednej sesji, operując obydwa oczy w czasie jednego pobytu pacjenta na sali operacyjnej. Wprowadziła System Synergy, wykonując pierwsze w Polsce operacje z wykorzystaniem soczewek Technic Synergy. Z jej wiedzy, wieloletniego doświadczenia korzystają również nasi specjaliści:

ŁUKASZ KOŁODZIEJSKI

dr n. med.

Okulista-chirurg specjalizujący się w laserowej korekcji wzroku (PresbyMax, SmartSurf, PresbyMax SmartSurf). Przeprowadza badania kwalifikacyjne do zabiegów laserowych oraz RLE. Jako jeden z pierwszych w Polsce wykonał operację RLE z Systemem Synergy.

lek. med. Okulista-chirurg specjalizujący się w operacjach korekcji presbiopii. Zajmuje się kwalifikowaniem pacjentów do zabiegów (PresbyMax, RLE również z Systemem Synergy) oraz wykonuje zabiegi pozwalające pacjentom na rezygnację z okularów do czytania.

TOMASZ GAŁECKI

lek. med.

Okulista-chirurg specjalizujący się w operacjach korekcji presbiopii. Zajmuje się kwalifikowaniem pacjentów do zabiegów (PresbyMax, RLE również z Systemem Synergy) oraz wykonuje zabiegi pozwalające pacjentom na rezygnację z okularów do czytania.

Lek. Dawid Wiącek i lek. Aleksandra Opala zajmują się przede wszystkim opieką pooperacyjną nad naszymi pacjentami (kontrole pooperacyjne).