I-care – JAK MIERZYĆ CIŚNIENIE W OCZACH

Jaskra to choroba oczu związana z podwyższonym ciśnieniem wewnątrzgałkowym. Taka sytuacja prowadzi do uszkodzenia nerwu wzrokowego – a w efekcie do całkowitej ślepoty.

 Monitorowanie ciśnienia wewnątrzgałkowego jest bardzo istotne w procesie diagnostyki oraz leczenia jaskry.

Ciśnienie wewnątrzgałkowe mierzy zwykle lekarz. Stosuje do tego celu tonometr – czyli specjalny „ciśnieniomierz okulistyczny”. Najczęściej jest to pomiar dotykowy, wymagający znieczulenia oka pacjenta. Coraz popularniejsze są ciśnieniomierze typu „puff”.

U pacjentów z jaskrą bardzo często musimy mieć pomiary typu „krzywa dobowa”, czyli w ciągu doby wykonujemy kilka pomiarów. Czasem pacjent musi mieć zrobione badanie w warunkach szpitalnych  a to jest dość obciążające dla codziennego komfortu życia.

I tutaj wkroczyła nowa myśl techniczna. Powstały tonometry dostosowane do użytku domowego przez pacjenta. Stoi za tym nowoczesna technika, dzięki której pomiary wykonane przez pacjenta analizuje się komputerowo.

I-CARE – domowy pomiar ciśnienia w oczach

Taki domowy pomiar ciśnienia jest bardzo dobrym rozwiązaniem z kilku powodów: po pierwsze- pomiary są wykonywane w codziennych, zwykłych warunkach, w jakich przebywa pacjent. Po drugie – dodatkowo pacjent mierzy ciśnienie tętnicze – mamy więc pełen obraz. Po trzecie – urządzenie jest bardzo proste w obsłudze, wystarczy kilkanaście minut szkolenia pacjenta i już przekazane zostaje urządzenie. Najczęściej pomiary zlecamy w weekend – tak, żeby uzyskać informacje o ciśnieniu z 2-3 dni.

Po domowym pomiarze ciśnienia pacjent zwraca urządzenie I-Care do lekarza prowadzącego.

Taka technika to także nowość. Widzimy, że to dla pacjenta przede wszystkim zupełnie inny komfort badań a dla lekarzy wyniki, które są wiarygodne, rzetelne i łatwe do opracowania.  Pacjent dostaje więc do domu niewielki tonometr z zestawem jednorazowych sond. Wyniki pomiarów są zapisywane w pamięci urządzenia.

Kiedy pacjent odnosi do nas urządzenie, wszystkie dane z pomiarów odczytujemy w specjalnym oprogramowaniu. Widzimy wtedy, jak wygląda dobowa krzywa ciśnienia, a dodatkowo jeszcze możemy sprawdzić, czy pacjent miał jakieś incydenty z ciśnieniem tętniczym.

Nasi specjaliści:

Monika Rogowska
Aleksandra Opala
Dawid Wiącek